Av Johanne Ländin, Publicerad 2020-08-12 08:08. BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtöljer, 1 par, DUX, stomme bok, röd skinnklädsel, klädda knappar, brännmärkta, sitthöjd ca 40 cm. Hoppa till huvudinnehåll. Sell with us. Bruno Mathsson (1907-1988), längd: 150, djup: 60, höjd: 52, Superellips. Vem målade tavlan? Bruno Mathsson & Piet Hein, "Superellips", omkring år 2000. Ett par, Bruno Mathsson, ingrid hög rygg. * Sittelement och stativ av skiktlimmad bok natur med bärande väv. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet Button-tufted stuffed cushions. m..// Såld: 1.500 kr Såldes den 30 januari 2012 Bud . Tillverkas i licensavtal med Fritz Hansens Danmark. Nu kommer vi att ansluta oss till Actionet.com och ha löpande auktioner varje dag. VISA MER. Stora delar av Bruno Mathssons osannolikt produktiva karriär har samlats i Bruno Mathsson Internationals tillverkning. Diameter: 15 c..// Såld: 500 kr Såldes den 24 maj 2022 Bruno Mathsson (Swedish, 1907-1988) for Karl Mathsson, Sweden. Till butik. Black Till butik. 26 484 kr. Sold: Pair of Bruno Mathsson 'Ingrid' chairs for Dux | #126644. Fri frakt. Fåtölj Eva Bruno Mathsson Dux naturfårgad sadelgjord (sliten) Klubbat belopp. Karin 73 Fåtölj - Dakota 24 Konjak/Flax 21. Tillverkad av Dux. Fadern stöttade Bruno i hans olika experiment med moderna möbler. Labels that read "Bruno Mathsson Mobler" and "Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Varnamo Sweden" affixed along the … Pernilla, bru..// Såld: 1.800 kr Såldes den 25 april 2022 - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara. ... Här bor: Emma, 32, Andreas, 31, Alde, 9, Eskil, 6, och Ingrid, 4. För aktuellt högsta bud och mer information, klicka på länken i beskrivningen. Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Romerske kejserdømme, Hadrian, 117 - … Jetson 66 Fotpall. 073-645 53 16. Dynor samt armstöd klädda i beige läder. 60 80333 München +49 (0)89 273702125 +49 (0)89 273702122 Opening hours Tuesday - Friday: 10am - 1pm and 3pm - 6pm Den 29 juli är det keramikauktion på Helsingborgs Auktionsverk. Ingrid, design: Bruno Mathsson. Ny kuddsats till JETSON 69 i … select style Ingrid, Low Back Ingrid, High Back Ingrid Foot Stool. Luleå Auktionsverk. Browse the works and learn more about Bruno Mathsson. Based on the book by Ingrid Böhn-Jullander. Här experimenterade Bruno Mathsson med både böjningsteknik och konstruktion, men framförallt sittkurvor och dess mekanik. DUX - ikonisk design & komfort sedan 1926. For Bruno MATHSSON (1907-1988) (Sweden), the oldest auction result ever registered for an artwork by this artist is a furniture sold in 1995, at Treadway Gallery, and the most recent auction result is a furniture sold in 2022. Logga in Registrera. Luleå Auktionsverk. Brännstämplad Bruno Mathsson för Dux. Vi samlar Europas auktionshus. Utropspris . Vintage Elm Stool by Bruno Mathsson, 1941. 100 kr sön 22:22 0 bud. Netauktion.se - Fåtölj "Eva" Bruno Mathsson - 4919-002 - 5. Vi var på auktion idag men vi fick inte med oss något hem 😦 Vi går inte på auktion så ofta så vi har inte riktigt rutinen inne för att veta vad som är prisvärt eller inte. Företag. Bjud på auktion idag. Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux (knäckt på ena sidan i ryggen) Klubbat belopp. 0 st. Auktionen är avslutad Spara 106. $1,550. Transport: Fåtölj Bruno Mathsson modell Ingrid Mörbylånga - Årsta. Romerske kejserdømme, Hadrian, 117 - … Aktuellt bud 1 000 SEK Utropspris 4 000 SEK 1 tim 29m Hans J Wegner, soffa, "Century 2000", Getama. 406 fåtölj från Artek, formgiven av Alvar Aalto år 1939. Såldes för 1.300 kr på auktionen den 25 februari 2019 Sitthöjd ca 38 cm, bredd 76 cm. Karin formgavs av Bruno Mathsson 1969 och är Visa mer. Är du intresserad av konst? Diameter: 19, höjd: 8 cm. Metropol. Early mid-century modern Maria wooden extendable folding dining table. 25 h × 49 dia in. Offentlig auktion - Stora Lökholmen. Torka. Pernilla 3 liggstol är en designklassiker från 1944 av Bruno Mathsson. Stoppad dyna med tygklädsel. Ingrid låg fåtölj från DUX! Bruno Mathsson, slagbord 'Maria Flap', lackad teak, 1950-tal. Veckans vardagsklassiker: ”Eva”, Bruno Mathsson. Popular auctions Recommended categories Arne Jacobsen, Bruno Mathsson, Piet Hein - Fritz Hansen - Low table ... Denmark - 1990-1999 - Wood (Beech), Chromed steel Offered: low designer table by Piet Hein, Bruno Mathsson and Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Auktionsnummer: 873139. Ta på. Funktionell, vacker och ständigt aktuell design. Bruno Mathsson, fåtölj, modell 'Ingrid' DUX. Bruno Mathsson 1907–1988 Bruno Mathsson was a leading furniture designer and architect in the modern Scandinavian design movement that combined functionalism with craft traditions. Invest in Art Valuate & Sell Buy Now Auctions Art News My Searches Login ... Bruno Mathsson: “Super-elliptical”. ... About iCollector.com Online Auctions About Us Help Contact Us … Lika bekväm som Karin. Auktionen är avslutad. Toggle navigation. Utropspris. Popular auctions Recommended categories Arne Jacobsen, Bruno Mathsson, Piet Hein - Fritz Hansen - Low table ... Denmark - 1990-1999 - Wood (Beech), Chromed steel Offered: low designer table by Piet Hein, Bruno Mathsson and Arne Jacobsen for Fritz Hansen. c. 1961, steam-bent and laminated beech plywood. Shown for Bruno Mathsson's Pernilla chair. Køb og salg af Anden arkitekt i artitekttegnede spisestuemøbler - Sjælland på DBA. Sitthöjd ca 37, bredd 75 cm. Labels that read "Bruno Mathsson Mobler" and "Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Varnamo Sweden" affixed along the … Bord & stolar - Karlskrona - Säljs på nätauktion hos SIKÖ Auktioner. Complete with four parts: seat / back cushion, neck pillow and two armrests. Soffbord i masurbjörk, etikettmärkt: Piet Hein Bruno Mathsson. Klubbat 830 SEK 12:41 Bruno Mathsson (13 January 1907 – 17 August 1988) was a Swedish furniture designer and architect whose ideas aligned with functionalism, modernism, as well as old Swedish crafts tradition. Vintage Table by Bruno Mathsson for Fritz Hansen, 1980s. finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl. Auktioner – Online only Se alla tema- och specialauktioner. 1. Bruno Mathsson var en svensk möbelformgivare och arkitekt. Auktioner på riktigt. MI 806 Sideboard by Bruno Mathsson for Mathsson International. Bruno Is Back: Directed by Jesper Wachtmeister. Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och ... Matbord "Superellips" Piet Hein & Bruno Mathsson, Mathsson International/Fritz Hansen, 200 X 130 X 70 cm. Our dedication to design drives what we do and who we are. ... 1 December 2017 | Creative Boom Step inside Södra Kull, Tånnö: The home of Karin and Bruno Mathsson; Past Lots. Däribland tillkom Pernilla-fåtöljerna, som döptes efter DN-journalisten … Auktioner – Online only Se alla tema- och specialauktioner. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. 208 pages, 178×110 mm, paperback. (1) Auktionen avslutas: 2014-07-14 19:13:00: Transportpriser. Gör: Emma jobbar som Content manager och Andreas är sektionschef. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Aktuellt bud . Bruno Mathsson Swedish edition Hedvig Hedqvist publisher Orosdi-back, 2014. Pris från: 7 860 kr . Pair of Bruno Mathsson for DUX Ingrid Arm or Lounge Chairs. ... Bruno Mathsson, soffbord, Firma Karl Mathsson, daterad 1971. I vårt minilexikon Vem målade tavlan? 14 270 kr. LIBRIS titelinformation: Bruno Mathsson : möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan / av Ingrid Böhn-Jullander. Datum: 2021-02-09. Inga bud. Färgen som ju är en av årets mesta innefärger, ger Pernillan ett helt annat uttryck, än det vanliga bibliotekariekänslan. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. Nr Beskrivning Klubbat 365 Bruno Mathsson, fåtölj, Miranda, trästomme, flätad sadelgjord, nackkudde, stämpelmärkt BRUNO MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN 1994, fint skick, nackkudde och sits med obetydliga fläckar, ett armstöd med liten färgfläck/good condition, neck pillow and seat … Browse all lots from the 09 May 2019 Scandinavian Design sale Kontakt. Skiva: 2 cm. … Utrop: 400 SEK. 2 st Husmodern och 1 st Svenska Öden. 75 cm. 12.590 Kr. 5 500 kr. Populära fåtöljen Karin är uppkallad efter hans fru Karin Swärd. Auktion 13; Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux; Gå tillbaka. Bruno Mathsson, slagbord 'Maria Flap'. Framstår med bruksslitage. Find upcoming and past auctions and exhibitions featuring their work at Phillips. Sadelgjord, 1998. Renoverad. sedan 1907 . Auktioner ”Jetson” Bruno Mathsson. Aktuellt bud 8 000 SEK Utropspris 20 000 SEK 1 tim 30m Tänka bara Superellips, Pernilla eller Eva. € 900. Såldes för 1.200 kr på auktionen den 1 december 2003 Foto: Cecila Möller Dela fotot på Pinterest. Är du intresserad av konst? Bruno Mathsson International . Bruno Mathsson (Swedish, 1907-1988) for Karl Mathsson, Sweden. FR. A documentary film about the life of Bruno Mathsson (1907-1988), furniture maker and glasshouse architect from Värnamo in Småland. 3 Rum; 125 m ... Bruno Mathsson Ingrid hög Dux. Oct 20, 2019 - FÅTÖLJ, “Karin”, Bruno Mathsson för Dux, klädsel i ljus canvas, förkromad stomme med hjul, sitthöjd ca 39 cm 29 juni 13 augusti 2000. Stockholmsvägen 53 761 43 Norrtälje . [email protected] Hem; Sälja; ... Ingrid: Bruno Mathsson: Möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan, 1992. Mycket grejer från Höganäs såklart. Smärre skador på dynorna. Till salu 95. Sold: Ingrid lounge chair by Bruno Mathsson for Dux, 1970s | #66470. Modell Ingrid. Ställvis blekt. Swivel Chair by Bruno Mathsson for Dux, Sweden, 1970s. Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och dekorativa föremål Labels that read "Bruno Mathsson Mobler" and "Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Varnamo Sweden" affixed along the … Klädd med textil. (2)Transportbyrån erbjuder transport av denna vara till närmaste Lauritz.com auktionshus i Sverige. Fåtöljer med stomme av betsad bok, lösa plymåer i sits och rygg. Det var vid denna fabrik Mathsson blev upplärd. Bud . Tre av fem taburetter exklusivt för Bruno Mathsson av Folkform i samarbete med Bukowskis. * Design Bruno Mathsson. Kataloger; Resultat; Teman; Klassiska; Höjdpunkter; ... Bruno Mathsson/Piet Hein, Mas..// Såld: 2.400 kr Såldes den 20 september 2021 Zoom Star. B. Pair of Bruno Mathsson "Eva" Easy Chairs in Brown Original Leather, Sweden 1970s. Bruno Mathsson – modernist och funktionalist. Bruno Mathsson, Milton, skinn/krom. View auction results for Modern Art + Design 628, Bukowskis, Stockholm, 11/2020. Tweeta. The interest for Bruno Mathsson´s design was renewd due to his succes at the exhbition Interbau in Berlin 1957. Såldes för 1.600 kr på auktionen den 7 mars 2022 1 472 annonser -. Cognacfärgat skinn. Objektsbeskrivning. Bruno Mathsson, länsstol Pernilla, formgivet 1969. Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och dekorativa föremål. ... Senast visade auktioner. Den ursprungliga fåtöljen Karin formgavs av B Visa mer. Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux (517) Beskrivning. along the underside. (Sverige, 1907-1988) Bruno Mathsson, fåtöljer, ett par, 'Ingrid', Dux, 1900-tales andra hälft. Bruno Mathsson Karin fåtölj beige Avslutad 18 maj 18:32 Utropspris 17 900 kr Frakt Avhämtning Säljare ... Bruno Mathsson Karin fåtölj beige . Vi hoppas komma igång i början på juni månad. BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, 'Ingrid', Dux Bud: 1 700 kr Avslutat 29 augusti 20:22. Såldes för 1.500 kr på auktionen den 16 april 2012 Dec 8, 2013 - Lot 391: Bruno Mathsson. Skapa förfrågan; Sök förfrågningar; Så funkar det; Kontakta oss; Logga in Skapa konto. (Set of 4 Pieces) ... Upholstery Leather Cushion for Stool of Ingrid Chair by Bruno Mathsson in Black, Tan, White, Blue, Burgundy, Dark Brown, Sand and Red Color.Note: Chair is Not Included. Högsta bud just nu inom parentes. along the underside. På Olsson & Gerthel är det många som beundrar Bruno Mathsson, och framförallt hans otroligt vackra och bekväma fåtölj Jetson 66. Om Soffbord masurbjörk, Bruno Mathsson. Bruno Mathsson (Swedish, 1907-1988) for Karl Mathsson, Sweden. Fåtölj med stomme av skiktlimmad bok, klädd med canvas. Sitthöjd ca 30-40, höjd ca 92 cm. Höjd 76 cm Bredd 75 cm Djup 82 cm Formgivare Bruno Mathsson. Designed by Bruno Mathsson." Bruno Mathsson, länsstol Pernilla, formgivet 1969. Utrop: 1 000 SEK. 29/10/2015 wigrensdottrar. Bruno Mathsson Ingrid Bohn-Fullander, Bokforlaget Signum, Lund, 1992. Bruno Mathsson, fåtölj ´Ingrid´ hög modell. Något slitage och märken. Klubbat 180 SEK 12:41 (518) Trälår. Karmstolar 'Ingrid'. Model Eva. Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Especially: furniture, objects, painting. - Säljes för dödsbo via nätauktion, utan garanti/reklamationsrätt. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. En Pernilla i rosa ser man inte varje dag! 0 st. Auktionen är avslutad Spara 106. Bidding Has Concluded . ISBN 978-91-86593-77-3. Mer info. Här tre stycken Duxare som är extra fina. Filter for featured artists, price, media and more. Scandinavian Pernilla 3 Chaise Longue by Bruno Mathsson. Bruno Mathsson : möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan / av Ingrid Böhn-Jullander. Frame of glue-laminated natural beech. Bruno Mathsson. Avslutad. BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Karin", Dux Möbel AB, formgiven 1969 Jättefint skick! 3 600 SEK. Mer info. Kategorier. ⁠Stamped "Made in Sweden. H. 100 cm. 111 Bruno Mathsson Expanding 'Maria' dining table, 1960s $1,200-$1,500 * Knapphäftade plymåer stoppade med polyeter och fiberfill. Såldes för 1.700 kr på auktionen den 21 augusti 2006 Kontakta oss om du har något du vill sälja på auktion. Etikettmärkt Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden, samt brännstämplad. DUX . Men Bruno Mathsson fortsatte att utveckla produkter. 75 cm. Notable Auctions Recently Ended. Fadern stöttade Bruno i hans olika experiment med moderna möbler. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Finns även som Ingrid Low. Auktionen är avslutad. Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkivet. V I NT A G E. ... Vintage iconic swivelchair 'Jetson' by Bruno Mathsson for Dux, Sweden 1970s. 20.990 Kr. 2014-apr-12 - Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Såldes för 8.200 kr på auktionen den 29 juni 2020 1 Month Free Personal Alerts. Bruno Mathsson International AB förvaltar arvet efter Bruno Mathssons möbler som framstår som evigt unga och betraktas både som konst och som bruksföremål. Brännmärkta. Recent Posts Västermalmsgallerian Knivdåd Flashback, Narkos Tandläkare Norrköping, Yorkshire Terrier Kortklippt, Peltor Hörselskydd Bluetooth, Nogersunds Hamn Restaurang, Absolut Vodka Smaker Systembolaget, Lediga Jobb I Smålandsstenar, Görla återvinning Tider, Bruno Mathsson, fåtölj ´Ingrid´ hög mode 300 SEK . Internetauktioner varje dag, året runt! Frame in ... Auctions. Bukowskis auktioner. Budhistorik. Ingrid Fåtölj. Table with extension and... 17 Mar 2020 Sale price: Subscribe ... Ingrid Dessau: “Sylarna/The Awls”. Superellipsbordet från Bruno Mathsson International har en skiva uppbyggd enligt gammal snickartradition. Vem målade tavlan? Bord & stolar - Karlskrona - Säljs på nätauktion hos SIKÖ Auktioner. 319 pages, Hardcover with dustjacket. Visning och auktion sker passande nog på Höganäs museum. Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. 7 848 kr. Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. (Sverige, 1907-1988) BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Ingrid", DUX, 1900-talets andra hälft. I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Längd 151 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Auktionen är avslutad. Tel: 010-1515095. Träffar för. Auktioner – Online only Systembolagets dryckesauktion – Maj Systembolagets dryckesauktion – Maj Se alla tema- och specialauktioner. USA 1948-1949. DUX, läder Såldes … Tillverkade av DUX. 2 500 Köpare: 4131. Visning & utlämning. bruno mathsson. Särskilda villkor. Internetauktioner varje dag, året runt! Lauritz.com - Bruno Mathsson. Auktioner. Browse all lots from the 08 May 2014 Scandinavian Design sale Bruno Mathsson (1907-1988), längd: 150, djup: 60, höjd: 52, Superellips. Interesting Link Vintage. Hem; Senaste ... Säljs på nätauktion hos SIKÖ Auktioner. 2014-apr-12 - Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Bjud på auktion idag. Nr: 153 Klubbat: 200 kr . 6 906 kr. Priset för 12 år sedan var runt 36k. Bruno dör den 17 augusti 1988 Han blev 81 år gammal. #brunomathsson #brunomathssonkarin 6 AV 16. Branded signature to inside of frame: [firma karl mathsson, made in varnamo sweeden]. En Pernilla i rosa ser man inte varje dag! Branded signature to frame: [bruno mathsson design, made in sweden]. dining table. 19.490 Kr. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. For Bruno MATHSSON (1907-1988) (Sweden), the oldest auction result ever registered for an artwork by this artist is a furniture sold in 1995, at Treadway Gallery, and the most recent auction result is a furniture sold in 2022. 1st edition Pernilla chair … From 1996. - Ingrid. Dela på Facebook. result: $1,250. Vi samlar Europas auktionshus. Tre tunga klassiker inom formgivning och design ställer ut på Malmö Konstmuseum i sommar. Mått ca; B 60, H 83 cm. Utlämning från 14 november. Kategorier. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Fåtöljen har ett vackert hantverk och god komfort. Pernilla 3 liggstol är en designklassiker från 1944 av Bruno Mathsson. Original Leather, Sweden 1960s. The future ... Auktion 2–4 maj: 33 105 kr. Bor: I ett radhus från 1895 på 130 kvadratmeter i centrala Nyköping. Measurements: Ds 100 H71 Pick-up in Selfkant, Germany. - Utrustningen är ej fullständigt funktionstestad. ... Senast visade auktioner. Höjd: 53 cm. The table is in a used and good vintage condition. Tvätta. Ett arv som förvaltats väl på grund av varje möbels tidlöshet, gedigen hantverksskicklighet och högklassigt material. Här är ett Höganäsexempel: En klassisk Höganäsprodukt! Ingrid är dessutom billigare än Karin modellerna. Slutade 18 maj 18:32. We have pioneered whole fields of collecting and transformed the market for modern design. Såldes för 3.000 kr … Objektsbeskrivning. En Karin-fåtölj går loss på 30 000 kronor i nypris. View Gräshoppan (1931) By Mathsson Bruno; birch; Edition. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Bred: 80 cm. 70 kr 24 maj 11:44 0 bud Ny idag. Availabilty : 22 weeks. En Karin-fåtölj går loss på 30 000 kronor i nypris. along the underside. Här tre stycken Duxare som är extra fina. $5,254. Auktioner Badkar Badrum Badrum ... Stol av Bruno Mathsson. Chairs, set of 2, Bruno Mathsson, "Ingrid", birch, marked: Bruno Mathsson by DUX. Very beautifully designed table called Superellipse, with a mathematical shape, designed by the Modernists Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen, marked at the bottom. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner. Blekt klädsel. Bankgiro: 5191-9728, Swish: 123 535 66 62. Especially: furniture, objects, painting. Ej vändbara. Where: Webshops Shops Trade Shows. Bruno Mathsson är en av Sveriges internationellt mest kända formgivare. För er som vill läsa mer om Bruno rekommenderas ”Bruno Mathsson, Möbelkonstnären, Glashusarkitekten, Människan” av Ingrid Böhn-Jullander. Choose from a high or low back, and why not add a footstool. ⁠ En riktig designklassiker älskad av många. Roslagens Antik och Auktionsverk AB. Wright is the premier auction house specializing in modern and contemporary design. Värdecheck 15%. Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Ingelmark Antik & Design AB. Bord & stolar - Karlskrona - Säljs på nätauktion hos SIKÖ Auktioner. Längd:120 cm. Stommen är tillverkad av klarlackerad björk och sitsen är av flätad sadelgjord som är en mycket tjusig detalj. Bruksspår och slitage på trästomme, ställvis slitage på klädsel, en fåtölj med hål i klädsel på sits . Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkivet. Ny kuddsats till JETSON 69 i skinn ELMO Tique med 19 färgval DUX. Visning & utlämning. A comfortable armchair in a functional design. 8 633 kr. QUITTENBAUM Kunstauktionen GmbH Theresienstr. Sold: Pair of Bruno Mathsson 'Ingrid' chairs for Dux | #126644. 8077 Skål silver, Tore Eldh, 1951, gravering. Utropspris. 1003 Blyerts Bror Hjorth (1894-1968), Barn i sandlådan, sign. För aktuellt högsta bud och mer information, klicka på länken i beskrivningen. estimate: $700–900. Mer info. 45 830 kr. 5452 Fåtölj ... Bruno Mathsson … Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Hans J. Wegner Jens Bernsen, Dansk Design Centre, Copehagen, 2001. Hennes kläder säljs fortfarande – men nu på auktion. I vårt minilexikon Vem målade tavlan? Skick: Begagnad Pris 68 kr V I NT A G E. What: All Seating Lighting Tables Storage Various. B. 34 - Tilt-top table, Carl Malmsten. Log In Sign up. Tillverkad av Dux. Fåtölj som behöver ny sadeljord och restaurering av träet. Since 2000 we have sold nearly 40,000 lots across the spectrum of 20th and 21st century design. 2046 Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathssons klassiska Ingrid-fåtölj. Benställning i formpressad bok. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Bruno Mathsson. Bruno Mathssons klassiska Ingrid-fåtölj. Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och ... Matbord "Superellips" Piet Hein & Bruno Mathsson, Mathsson International/Fritz Hansen, 200 X 130 X 70 cm. huvudkudde i läder Elmosoft 93129, brun Mer text nerat. Lärarverksamhet: Professors namn 1981.Resor: Köpenhamn. För aktuellt högsta bud och mer information, klicka på länken i beskrivningen. Aktuellt bud 8 000 SEK Utropspris 10 000 SEK 1 tim 26m Soffa samt fåtölj, 1960-tal. Husmodern Nr:4 - 1941. Silver. Formgiven 1944, tillverkad för Dux. Hopfälld B: 23 cm. Sortering: Bästa träff Kortast tid kvar Senast inlagda Högsta pris Lägsta pris Flest antal bud Lägst antal bud Högsta pris inkl frakt Lägsta pris inkl frakt. Mathsson International AB, Made in Värnamo, Sveden. Rosa dröm. Mathssons far Karl Mathsson var snickare och hade en fabrik som producerade klassisa möbler. Browse all lots from the 24 Jun 2021 Scandinavian Design sale Bruno Mathsson Karin fåtölj beige Avslutad 18 maj 18:32 Utropspris 17 900 kr Frakt Avhämtning Säljare ... Bruno Mathsson Karin fåtölj beige . Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. En elegant stol med bra svikt och med perfekt design som alltid kommer vara en klassiker. Bredd 75cm, höjd 75cm, djup74cm och sitthöjd 38cm. Är du intresserad av konst? Bruksslitage, fläckar. Artprice.com's decision support tools are based on 1,201 auction results. Sålda föremål 6,366. Klubbat 4 900 SEK 12:41 (519) Äkta matta old Hamadan. . Då kommer mer information och länkar till våra auktioner. Färgen som ju är en av årets mesta innefärger, ger Pernillan ett helt annat uttryck, än det vanliga bibliotekariekänslan. Nr Beskrivning Klubbat 351 Bord, Superellips, designat av Arne Jacobsen, Bruno Mathsson och Piet Hein, Bruno Mathsson International 2014, vitlackerad skiva, spännben av förkromat stål samt stålkant, etikettmärkt, H73cm L150cm B100cm, fint skick Bruno Mathsson International AB Med alla skivor utdragna Längd 279 cm. Såldes för 1.600 kr på auktionen den 24 maj 2021 His father, Karl Mathsson, was a fifth generation cabinetmaker and Bruno naturally took to the family trade. Fint! På Tema silver söker vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat Georg Jensen, Gustaf Möllenborg, Sigurd Persson, Atelier Borgila, $1,332. Delivery within the Netherlands or … Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! Auktioner. Stamped "Made in Sweden. In the 60:s Bruno Mathsson created the chairs "Jetson", "Karin"; "Ingrid", the bed "Ulla" and, together with Piet Hein, the superellips table. From 1996. Auktioner; Värderingar; Att … Bra bruksskick. Avslutad. H. 100 cm. Blekt klädsel. Renoverade med ny canvas i … Köp Svensk Dam nr44 1950 Haide Göransson, Margareta Fahlén, Elsa Nyblom hos Tradera! 120 pages, Hardcover with dustjacket. 4 st, Bruno Mathsson (1907-1988). Auktioner – Online only Systembolagets dryckesauktion ... Erich & Ingrid Triller, Tobo vas signerad glaserat stengods. Kan inte nå servern. Kondition: Kraftigt slitage, repor, hack. Ljusbrun läderklädsel. Kina. Se Böhn-Jullander, Ingrid: Bruno Mathsson: Möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan. Slutade 18 maj 18:32. Ingrid High är en bekväm fåtölj med funktionell design. Bruno Mathsson för Dux, vilfåtölj med fotpall, Ingrid, klädsel med fläckar, stommens klädsel med skada och fläckar samt ytslitage Nr: 560 Fåtölj med galoonklädsel, 1960/70-tal, fothöljen med slitage samt fotkuddar med avslag Visning och auktion; Inlämning och värdering; Kassa och utlämning; Telefonväxel, mail; Värdering online; English; ... Bruno Mathsson (1907-1988), 'Ingrid' Såld: 400 kr Såldes den 13 november 2017 Zoom Star. finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl. $2,216. Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; Hela hem & dödsbon; Hem / Möbler / BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, 'Ingrid', Dux. Gode tilbud på nye og brugte spiseborde/spisebordsstole og billige priser på Anden arkitekt til salg på DBA Vår ambition är att bygga långsiktiga samarbeten, framför allt med dig som kund, men även med våra leverantörer. Att Bruno var både modernist och funktionalist märks i husets planering, och det finns massor av innovationsrika lösningar. Det här gjorde han bland annat genom att sätta sig i en snödriva, och på så sätt studera kroppens avtryck och form. Bruno Mathsson-priset 2000 Gunilla Allard får priset. Nr Beskrivning Klubbat 351 Bord, Superellips, designat av Arne Jacobsen, Bruno Mathsson och Piet Hein, Bruno Mathsson International 2014, vitlackerad skiva, spännben av förkromat stål samt stålkant, etikettmärkt, H73cm L150cm B100cm, fint skick Ett ballongkrus på hela 20 liter med den klassiska saltglasyren. 8 976 kr. Tillhörande fotpall med måtten B66xD68xH40 cm finns som tillval. Designed by Bruno Mathsson." Artprice.com's decision support tools are based on 1,201 auction results. Brännmärkta Bruno Mathsson, DUX textilklädsel, omklädda, sitthöjd ca 39 cm BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtöljer, ett par, Dux, stomme i bok. Vi jobbar kontinuerligt med att utveckla vår service och vårt utbud. 125814. LIBRIS titelinformation: Bruno Mathsson : möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan / av Ingrid Böhn-Jullander. 4087 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. (350 kr) Exhibitionhal in Värnamo, Sweden. Utropspris: 4 500 kr Mer information. Eva, 1976-77, Sadelgjord. Konditionsrapport. Bruno Mathsson : möbelkonstnären, glashusarkitekten, människan / av Ingrid Böhn-Jullander. send enquiry add to pin board. ... (517) Skinnfåtölj Ingrid Bruno Mathsson Dux. Bruno Mathsson, fåtölj ´Ingrid´ hög modell. Utropspris . With Bruno Mathsson. Såldes för 1.800 kr på auktionen den 22 april 2013 Stomme i bok. Alvar Aalto: Furniture and Glass J. Stewart Johnson, The Museum of Modern Art, New York, 1984. Bruno Mathsson ... Ingrid Böhn-Jullander publisher: Bokförlaget Signum, 1992 320 pages, 230×180 mm, hardback, 151 b/w pictures, 23 colour pictures and 20 drawing/sketches. Sold: Ingrid lounge chair by Bruno Mathsson for Dux, 1970s | #66470. Bruno Mathsson. Hitta billigaste Bruno mathsson hos AllaAnnonser. Lösa plymåer i tyg och benställning i bok, brännmärkt Dux. Fri frakt. Stomme i bok. FR. Designed by Bruno Mathsson." bruno mathsson auktion. 17 900 kr. ... Ingrid är en fåtölj av den svenska formgivare Visa mer. Denna klassiker fick ett nytt liv med ett blommigt tyg från ROMO. Early mid-century modern Maria wooden extendable folding dining table. Svensk klibbal (Alnus glutinosa) används, eftersom detta träslag påverkas relativt lite av variationer i luftfuktigheten. Såldes för 1.500 kr på auktionen den 16 april 2012 Specialauktion Oscar Hernandez Soriano 2022-06-20 Tema Kvinnliga Konstnärer Se alla teman Tidigare sålt Fåtöljer Ett par, Karin, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt. Nr Beskrivning Klubbat 365 Bruno Mathsson, fåtölj, Miranda, trästomme, flätad sadelgjord, nackkudde, stämpelmärkt BRUNO MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN 1994, fint skick, nackkudde och sits med obetydliga fläckar, ett armstöd med liten färgfläck/good condition, neck pillow and seat … Hem Logga in Skapa konto . B jörnssons Auktionskammare. Formgiven av Bruno Mathsson. Utlämning från 14 november. Ny kuddsats till JETSON 69 i tyg Flax 21 och skinn Elmo Tique DUX. Den har en kärna av sågade och hyvlade alträstavar, som sammanlimmas med tvärgående spärrfanér och längsgående ytfanér, lika på båda sidor. Stamped "Made in Sweden. The legs can be easily uninstalled from under the table. huvudkudde i läder Elmosoft 93129, brun Mer text nerat. Säljes för privatperson via auktion, utan reklamationsrätt. Trots att ytan är på endast 125 (plus 30 kvadrat i biarea) kvadratmeter om fyra rum är den planerad in i minsta detalj, och känns mycket större. Förhandsvisning onsdag 11 augusti kl 12 - 18 Upplagsvägen 26. Auktioner på riktigt. Husmodern veckotidningar.

Knuse Galdesten Med Ultralyd, Am I Fat Quiz With Pictures, Tree Of Life Tarot Card Meaning Tarot Of Dreams, Inreda Bostad I Komplementbyggnad, Risker Med Förslitna Bromsar Eller Läckage, Chippa Bilen Nackdelar, Lost G Pro Wireless Receiver, Binda Damm På Betonggolv, Ultraljud Hund Dräktig Pris, Direktflyg Till Italien Från Landvetter,

bruno mathsson ingrid auktion

comments